Van hogy hiába hoz rengeteg minőségi látogatót a Google Adwords (új nevén Google Ads) kampányunk, ezeknek az érdeklődőknek csak egy kis része jut el odáig, hogy felvegye velünk a kapcsolatot. Ha a kampány adminisztrációs felületén minden helyesen van beállítva, akkor csak olyan keresési kifejezésekre érkeznek látogatók a weblapunkra, melyeknél biztosan mi vagyunk a megoldás a látogató problémájára. A látogatók többsége valamiért mégsem veszi fel velünk a kapcsolatot, vajon mi lehet a gond?

Íme 10 darab hiba, amit a legtöbb hirdető elkövet:

1. Rossz az árstratéga, rossz az ajánlat

A látogatók a végső döntés előtt több ajánlatot is meg szoktak vizsgálni, magyarul több oldalon is szétnéznek mielőtt döntenének. Ha valamelyik konkurens oldalon egy jóval jobb, kedvezőbb ajánlatot látnak, akkor nem lesz nehéz a választásuk. Tehát mindenképpen érdemes megvizsgálnunk a versenytársakat is, hogy ők milyen áron, milyen minőségben kínálják ugyanazt a szolgáltatást, illetve hogy ezt hogyan tálalják a leendő ügyfeleiknek.

2. Csak a Google kampányból jönnek a látogatók

Ha csak a Googleből számítunk az érdeklődőkre, akkor nagyon nagy gondban lehetünk majd akkor, ha a piacra belépnek az újabb és újabb konkurensek, akik szépen felnyomják majd nekünk az árat. Tehát amelyik kulcsszóra eddig 30 Ft-ot költöttünk kattintásonként, arra most már csak 100 Ft-ért tudunk majd megjelenni. A költségeink így túl nagyok lesznek, és a korábban kikalkulált áraink már nem hozzák vissza a Google Ads-be beletolt pénzünket.
Mindenképpen érdemes több lábon állni. Például a Facebookon is lehet hirdetni, és ha hosszútávon gondolkodunk, akkor a keresőoptimalizálás is nagyon megéri. Offline is lehet hirdetni, pl. a helyi újságokban, vagy szórólapok kiküldésével. Rengeteg jól működő módszer áll rendelkezésünkre, érdemes ebbe egy kicsit beleásnunk magunkat. Nyitott szemmel kell járni, és ha látunk egy jó példát – az sem gond, ha más témában -, akkor azt érdemes átvinnünk a saját vállalkozásunkba.

3. Nem a célközönségnek szól az oldal

Beállítunk rengeteg kulcsszót a Google Adwords/Ads felületén, de a weblapunk nem ennek a problémának a megoldásáról szól. A landing oldalon – ahova a látogató érkezik – szépen leírjuk, hogy milyen szép és jó a mi cégünk, de ez senkit sem érdekel, és nem is akarják ezt elolvasni. Egyetlen egy dolog érdekli a látogatókat, hogy megoldást találjanak a problémáikra. Tehát ne rólunk, hanem a látogatóról, és a problémájáról szóljon az oldal, és az itt leírtak legyenek összhangban a Google hirdetéseknél megadott kulcsszavainkkal.

4. Nem vagyunk elég hitelesek, megbízhatóak

Ingyenes e-mail címet, ingyenes weblapot használunk, ahol a legrosszabb esetben akár a konkurens hirdetések is megjelenhetnek. A weblapunk hemzseg a helyesírási hibáktól, a szöveg nincs jól formázva, nehezen olvasható, nincsenek benne képek, kiemelések. Ha ezeken nem változtatunk, akkor ne is álmodjuk róla, hogy azt el fogják olvasni, és kapcsolatba akarnak majd lépni velünk. A látogató meglátja az oldalt, és már az olvasás megkezdése előtt elmegy a kedve az egésztől, és már nyomja is a vissza gombot. Ha ez sokszor előfordul, akkor máris megkapjuk a visszasorolást a Google-től.
Sokan nem legálisan űzik az ipart, ezért az oldalukra csak egy név és egy telefonszám kerül fel. Ami engem illet, én biztosan nem venném fel a kapcsolatot egy olyan emberrel, akinek még a céges/vállalkozói adatai sincsenek fent az oldalon. Amúgy ezek a kötelező adatok egy weblapon.
Sokat segít, ha blogolunk, amiből jobb esetben egyből látszik, hogy értjük a szakmát, illetve tovább javíthatjuk az összképet az elégedett ügyfelek által beküldött véleményekkel és referenciákkal.

5. Nem építünk listákat

Nagyon fontos, hogy ne csak új ügyfelekben gondolkodjunk. Egy új ügyfél megszerzése mindig drága mulatság, sokkal olcsóbb, ha meglévő ügyfeleinket próbáljuk meg újra megszólítani, és rábírni egy újabb vásárlásra, és persze az is fontos, hogy próbáljuk meg növelni a kosárértéket egy a szolgáltatás/termékhez kapcsolódó ajánlattal. Ha már megvannak az elérhetőségek, akkor bármikor megszólíthatjuk őket újra és újra.
Nem feltétlenül kell keresnünk az első vásárláskor. Van hogy egy vásárlónak csak a második, vagy harmadik megrendelése kezd el hasznot termelni, vagy akár az is előfordulhat, hogy rajta egyáltalán nincs hasznunk, de az ő általa hozott ügyfeleken már igen.

6. Nem végeztünk piackutatást

Meg akarjuk nyitni az ezredik mobiltelefonokat áruló webshopot. Tele vagyunk konkurenciával, akik már évtizedek óta űzik ezt az ipart, és már bebetonozták magukat. Nagyon kicsit az esélye annak, hogy az ilyen telített piacon mi még hozzájussunk egy szelet tortához. Amúgy arra is tökéletesen jó egy-egy kampány, hogy ezt viszonylag olcsón kiderítsük, hogy egyáltalán van-e igény a termékünkre, vagy inkább érdemes egy másik vállalkozásba kezdenünk. Egy ilyen tesztelésre még egy kupont is kapunk a Google-től.

7. Nincs csali termékünk

Az emberek először mindig bizalmatlanok, de ha már adtunk nekik mondjuk egy ingyenes termékmintát, és látják, hogy megbízhatóak vagyunk, akkor a későbbiekben már sokkal könnyebben tudunk majd eladni nekik. A csali termékek jellemzően ingyenesek, és általában csak a nevünket és az e-mail címünket kell megadnunk hozzá. Ez lehet egy ingyenes oktatóanyag, egy esettanulmány, vagy akár egy kupon, bármi ami ráveszi a látogatót arra, hogy megadja az elérhetőségeit. Ha ez megvan, akkor innentől kezdve elkezdhetünk nekik kommunikálni valamelyik csatornánkon keresztül.

8. Nincs belépő termékünk

A csali terméket követheti egy visszautasíthatatlan belépő termék. Sok cégnek nincs is haszna az első vásárlásunk alkalmával. Hosszútávon számol velünk, és lehet hogy majd csak a sokadik eladás után kezd el hasznot húzni belőlünk. Érdemes először belépő termékeket, vagy szolgáltatásokat használni, amivel könnyebben magunkhoz tudjuk csalogatni az érdeklődőket. Ez jellemzően valamilyen olcsó termék, vagy szolgáltatás (pl. egy akciós könyv, kedvezményes tanácsadás) amely akár ráfizetéses is lehet, ennek csak annyi a feladata, hogy a látogatóból vásárlót csináljon, aki ezután már könnyebben fogja megvásárolni a fő termékünket, amin persze már hasznunk is van.

9. Nem használunk konverziónövelő eszközöket

Fontos, hogy tartalom és dizájn szempontjából is rendben legyen az oldal. Minden eszközön jól jelenjen meg a weblap, és persze gyors és folyamatos legyen a betöltődése. De sokszor a látogató mégsem nyom rá a megrendelés gombra, mert mondjuk éppen a munkahelyén van, és úgy gondolja, hogy majd otthon fogja befejezni a vásárlást. Persze otthon már nem talál meg minket, és valamelyik konkurens oldalon keresztül veszi meg a szükséges terméket.
Mit lehet ilyenkor tenni? Először is használjuk cselekvésre ösztönző gombokat, amelyek könnyen megtalálhatóak. Ezen kívül fontos, hogy legyen arra lehetősége, hogy valamilyen módon követni tudjon minket. Erre jó a hírlevél feliratkozási lehetőség, vagy valamilyen beágyazható közösségi plugin (pl. Facebook like box, bal oldalon látható), melyen keresztül lájkolhat minket, és követőnké válhat. Egy popup ablak is sokat segíthet, főleg ha akkor ugrik fel egy kihagyhatatlan ajánlattal, ha a látogató már éppen az oldal bezárásán gondolkodik. És persze egy oldalba ágyazott chat modul is sokat javíthat a helyzeten. Egy ilyet most is láthat az oldalamon, a jobb alsó sarokban.

10. Nem használunk remarketinget

Gyakori eset, hogy megnyitunk egy termékoldalt, mondjuk valamelyik webáruházban. Ezt követően pedig hetekig szinte minden oldalon az adott terméket látjuk megjelenni. A remarketing lényege, hogy megcélozhatjuk hirdetésekkel azokat az embereket, akik korábban már meglátogatták az oldalunkat. A dolog lényege, hogy nem hagyjuk elmenni a látogatót, és emlékeztetjük arra, hogy még nem fejezte be a korábban megkezdett vásárlást.
A cikk legfontosabb mondanivalója az, hogy egy jól beállított hirdetési kampány önmagában nem képes arra, hogy eladja a termékünket. Tehát azt javaslom, hogy a kampány folyamatos bütykölése helyett inkább tegyük rendbe a weblapot, és kezdjük el felépíteni a saját marketing gépezetünket!