Egy korábbi bejegyzésben már leírtam, hogy hogyan juthatunk hozzá ingyenes és jogtiszta fotókhoz, amiket utána bátran felhasználhatunk a weblapunkon. Ennek a cikknek témája pedig az lesz, hogy mi történik akkor, ha például a Google képkeresőjét használva kezdünk el szemezgetni mások tulajdonában lévő képek közül.

Többször volt ez már téma, de sokan még mindig nem tudnak erről a veszélyről, vagy csak nem veszik ezt elég komolyan. A kamara oldalán is írtak már róla, de a példa kedvéért ezen és ezen az oldalon is szóba kerül már, hogy milyen komoly problémáink lehetnek egy aprócska kis képből, amit engedély nélkül töltünk fel a saját honlapunkra.

Kik ezek, és hogyan találnak rá a képekre?

Külföldi, direkt az ilyen jogsértésekre szakosodott cégek nyomoznak a képeket engedély nélkül felhasználók felkutatása miatt, több száz, de akár több ezer eurós összegeket követelve. Speciális szoftvereket használva vizsgálják át az interneten megtalálható weblapokat, és idővel szinte biztosan rátalálnak azokra a képekre, amelyek jogtalanul kerültek felhasználásra.

A büntetésekből származó, sokszor irreálisan magas bevételből a kép tulajdonosa és a felkutatást végző ügyvédi iroda is részesedik, így nem egy egyszeri próbálkozásról van szó, ha nem történik megegyezés, akkor a felek akár a bíróságig is eljuthatnak.

Mi teendőm, hogyan tudom ezt megelőzni?

Mindenkinek azt ajánlom, elsősorban jó minőségű, saját, vagy egy profi fotós által készített képeket használjon a weblapján, vagy ha erre nincs lehetősége, akkor a kereskedelmi célra ingyenesen felhasználható képek között keresgéljen.

Ha segítségre lenne szükség, akkor írjon, vagy hívjon fel bátran, szívesen segítek!