Ez a megtörtént eset nagyon érdekes és persze nagyon tanulságos lehet minden olyan vállalkozónak, aki megpróbál valamilyen módom érvényesülni az online világban.

A történetet egy másik névvel/szakmával fogom elmesélni, de itt most nem is az a fontos, hogy éppen kiről, vagy melyik iparágról van szó, hanem az, hogy nekünk mire kell ahhoz odafigyelnünk, hogy még véletlenül se kerüljünk hasonló helyzetbe.

Az elején még minden szép és jó volt

Hősünk legyen mondjuk egy gázszerelő, akit nevezzünk mondjuk Lőrincnek Péternek. Ez a számomra oly kedves vállalkozó története kb. 10 évvel ezelőtt kezdődött, amikor még viszonylag olcsón lehetett hirdetni a Google Ads (régi nevén Google Adwords) rendszerében. Természetesen már akkor is voltak drágább témák, de ebben az iparágban még mindössze 20-30 Ft-ért lehet ügyfeleket „vásárolni”.

Aki nem tudná, a Google Ads az a Google hirdetési rendszere, melynek segítségével meg tudunk jelenni a Google találati listáján az általunk kiválasztott kulcsszavakra, a fizetett hirdetések között. Ez amúgy egy remek látogatószerzési lehetőség, érdemes kipróbálni!

Annyira jól ment neki, hogy sorban vette fel a munkatársakat, és egyre magasabb árakat tudod kiajánlani a érdeklődőknek. Volt egy viszonylag jól működő weblapja, és olyan sok látogatót hozott neki a Google, hogy másra nem is volt szüksége. Máshol nem hirdetett, és soha még egy újsághirdetést sem adott fel. Mindent arra tett fel, hogy a Google Ads a jövőben is bőven el fogja majd látni ügyfelekkel.

Hirtelen minden megváltozott körülötte

Telt-múlt az idő, eltelt pár év, és ugyan ez a hirdetési lehetőség nem szűnt meg, de jelentősen megdrágult. Történt ugyanis, hogy a konkurensek is felfedezték, hogy Hősünknek milyen jól megy, és mennyire el van eresztve munkákkal. Ők is gyorsan csináltak/csináltattak egy ilyen Google Ads fiókot, és ők is elkezdtek hirdetni ugyanazokra a kulcsszavakra. Korábban 5-10 gázszerelő akart bekerülni a legjobb helyek valamelyikére, a számuk viszont mostanra 50-60-ra nőtt, ami azt eredményezte, hogy az árak teljesen elszálltak, és mivel mindenki rálicitált a másik ajánlatára, ezért a korábbi 20-30 Ft-os kattintásért fizetendő összegből előbb 2-300 Ft, mostanra pedig 5-600 Ft lett.

Péter már nem tudta előtermelni a marketingre szánt költségeket, és kétségbeesetten próbált rájönni, hogy mivel lehet a probléma: „Valami gond lehet a weboldallal, vagy a Google Ads fiókkal lehet probléma, mégis mi történhetett? És különben is, a többieknek hogyan éri meg ilyen magas áron hirdetni?”

Nem foglalkozott a weblapjával

Emberünk azt gondolta, ha egyszer készen van a honlap, akkor ez a weblapos dolog le van tudva, és soha többé nem kell vele foglalkozni. Úgy érezte, hogy ez a régi honlap teljesen rendben van, és megfelelően el tudja látni a feladatát.

Mindent, még a hirdetéseket is maga akarta kezelni

Úgy érezte, hogy elegendő ha ő kezelgeti a hirdetéseit, hiszen ez is jó eredményeket hozott korábban. Nem követte az eredményeket, nem próbált meg új kifejezéseket hozzáadni, vagy régi, nem jól konvertáló kulcsszavakat kiszedni, vagy teljesen kizárni. Nem próbálta meg követni a trendeket, a Google Ads felületét érintő változásokat. Egy profi Google Ads ügynökséggel sem konzultált erről, akik esetleg segíthettek volna neki a helyes beállításokkal kapcsolatban.

Nem volt szüksége több értékesítési csatornára

Nem érezte fontosnak, hogy több lábon álljon, és ne csak egy helyről érkezzenek az érdeklődök. Nem törekedett arra, hogy minél több csatornán keresztül jöjjenek a megkeresések, és nem félt attól, hogy ennek hiányában kiszolgáltatottá válik. Sosem félt attól, hogy a korábban még jól működő hirdetési felület esetleg megszűnhet.

Nem tanult, és sosem képezte magát

Nem képezte magát, így nem tudod figyelemfelkeltő ajánlatokat adni se telefonon, sem pedig e-mailben. Hiába dolgozott kedvezőbb árakon, így nem tűnt olyan komoly szakembernek, mint a többiek.

Nem akart több és gyakoribb vásárlásokat

Az ügyfeleknek nem javasolt további lehetőségeket, még jobb, még korszerűbb megoldásokat, vagy más egyéb lehetőségeket, amivel mondjuk még jobbá lehetne tenni az ügyfél fűtési rendszerét. Pétert egyáltalán nem izgatták ezek a dolgok, egyszerűen csak túl akart lenni az egyes munkákon. Nem gondolta át, hogy az adott iparágban mik azok a plusz bevételi források (pl. kiegészítő termékek ajánlása), amivel tovább tudja növelni a bevételeit.

Nem épített listákat

A meglévő ügyfeleit sem becsülte meg, nem mentette el a telefonszámukat, nem kérte el az e-mail címüket. Tehát mindig csak az új ügyfelekre koncentrált. Ezzel eddig nem is volt gond, hiszen a Google Ads másnap hozott neki 10 újabb érdeklődőt, de sajnos ez egy idő után a dráguló marketing miatt fenntarthatatlanná vált.

Ő ennek ellenér sem próbált meg különböző listákat építeni, melyen keresztül kommunikálni tudna a régi ügyfelekkel. Nem akart folyamatosan szem előtt lenni, és nem akarta, hogy ügyfelei tudják róla, hogy ő egy szakértője az adott témának. Nem csinált Facebook oldal, és azt sem tudta, hogy mi az az e-mail marketing. Ennek köszönhetően plusz vásárlásokat sem tudott generálni, és nem tudatosította az ügyfeleivel, hogy probléma esetén mindig őt kell keresni.

A nagy találkozás 🙂

Ez volt az a pont, ahol összetalálkoztunk, és ő a segítségemet kérte, hogy állítsak valamit a fiókján, mert nagy a baj. Először is weblapját néztem át. Ez egy kb. 10 éves honlap volt, ami már minden szempontból elavultnak számított. Nem volt mobilbarát, a weboldalnak lassú volt a betöltődése, SSL tanúsítvány se volt hozzá, és a dizájn része sem volt a mai kornak megfelelő. Jeleztem is felé, hogy nekünk most nagyon sok cég közül kéne kitűnni, ezért ezek a hibák nem férnek bele. Ha a weblapunk béna, lassú, gagyi, nehezen kezelhető, akkor a látogatók már nyomják is a vissza gombot, és mi pedig csak a pénzünket égetjük. Hiába jönnek fel sokan a weblapra, ha azokból kevesen jutnak el odáig, hogy felvegyék velünk a kapcsolatot.

Tehát a weblapot módosítottam, és a Google Ads fiókját is alaposan átnéztem. Ott is szükség volt pár korrigálásra, de az alapvetően rendben volt, nem ezzel volt a fő probléma. A közös munkának köszönhetően kicsit javult a helyzet, hiszen rövid időn belül sikerült pár száz forintot faragni a kattintásokért fizetendő összegeken.

Az ő problémáját viszont ez sem oldotta meg, továbbra sem jött ki a matek, több ment el a hirdetésekre, mint amennyi a másik oldalon bejött volna. Próbáltam is kérdezgetni tőle, hogy: Péter ilyenkor miket szoktál csinálni, mivel töltöd az idődet, amikor nincs annyi megrendelésed, és kicsit jobban ráérsz? A válasz megdöbbentő volt, ugyanis azt mondta: „Otthon ülök és várom, hogy csörögjön a telefonom!” Kicsit fura volt ezt hallani egy rutinos vállalkozótól, akiről azt gondolná az ember, hogy akár a jég hátán is megélne. Az az igazság, hogy Péter a versenytársakhoz képest nagyon le volt maradva.

És hogy mi csinált ezután Péter?

Teljes szemléletváltásra volt szüksége ahhoz, hogy életben tudjon maradni ezen a piacon, de jó hír, hogy Hősünk változtatni tudott az korábban jól működő, viszont mostanra teljesen elavulttá vált rendszerén.

  • először is felpörgette a weblapját úgy, hogy az minden szempontból megfeleljen a mai kor követelményeinek
  • kiszervezte a hirdetések kezelését, és ő inkább arra koncentrált, amihez ért
  • elvégzett pár tanfolyamot és elkezdett könyveket olvasni, hogy megtudja, hogy ő hogyan válhatna még jobb vállalkozóvá, még hatékonyabb értékesítővé
  • a helyi újságokban is elkezdett hirdetni
  • szórólapokat csináltatott, amiket rendszeresen kiküldött a potenciális ügyfeleknek
  • regisztrált egy csomó linkgyűjtő oldalra, ahol a hozzá hasonló szakemberek között lehet keresgélni
  • az ügyfelektől véleményeket kért, amit utána felrakott a weblapjára
  • csinált egy Facebook oldalt, és több száz új követője lett
  • a közösségi oldalán érdekes tartalmakat osztott meg, amire rengeteg lájk és megosztás érkezett, így vírusszerűen tudod terjedni, teljesen ingyen
  • csinált egy Google cégem  fiókot, és megoldotta, hogy jó helyen jöjjön ki a különböző kereséseknél
  • elkezdett blogolni, melynek köszönhetően a Google-ből rengeteg új látogatóra tett szert
  • referencia képeket is csinált, amiket utána megosztott az új Facebook oldalán
  • egy e-mail listát is épített magának, és ha bármikor úgy érezte, hogy nincs annyi megrendelés, akkor hírlevelet küldött a régi ügyfeleinek
  • ha az ügyfélnél esedékessé vált az éves karbantartás, akkor erről SMS-t küldött nekik
  • alaposabb, precízebb szakember lett belőle, inkább egy kicsivel több időt szánt az adott munkára, és ezáltal elérte, hogy az elégedett ügyfelek őt tovább ajánlották ismerőseiknek
  • elkezdett úgy gondolkodni, hogy talán nem is fontos, hogy olyan sokat keressen az első alkalommal, sőt, az is belefért már neki, hogy csak a második megrendelésen legyen haszna, viszont ehhez olyan minőségi munkát kellett kiadnia a kezei közül, ami után az ügyfél a legközelebbi munka alkalmával is őt kereste

Ez a sztori végül jól sült el, de ehhez az is kellett, hogy Péter ne a körülményekben, vagy valaki másban keresse a hibát, hanem rádöbbenjen arra, hogy elsősorban neki kell fejlődnie ahhoz, hogy a rengeteg konkurens mellett is tele legyen munkával.

Ha hasznosnak találta ezt a bejegyzést, akkor kérem ossza meg egy olyan ismerősével, akinek segítségére lehet, köszönöm!